Prestiżowa nagroda dla filmu 300 H20 lubię to!

Film powstały w ramach kampanii edukacyjnej Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów „300 H20 lubię to!” zdobył nagrodę „Złotego Kopernika” przyznaną podczas ogólnopolskiego festiwalów filmów edukacyjnych „EDUKINO 2017”.

Nagrodę oraz statuetkę „Złotego Kopernika” w kategorii ekologia odebrała reżyser Ewa Stępniewicz, podczas uroczystej gali w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jej film w atrakcyjny, przystępny dla dzieci sposób prezentuje potrzebę ochrony wód i racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi. Pokazuje skąd wzięła się woda, jak jest potrzebna i jak należy o nią dbać. Choć to zwykle dzieci zadają dorosłym pytania, tym razem autorka filmu odwróciła role tak , że o walorach śląskiego wodnego skarbu opowiadają dzieciom ich rówieśnicy.

Obraz Ewy Stępniewicz pt. „ 300 H20 Lubię to!” powstał w trzech wersjach i choć temat pozostał ten sam, to opowiedziany jest on z wykorzystaniem odmiennych narzędzi realizacyjnych tak, by trafiał łatwo do różnych wiekowo grup młodych odbiorców.

Chociaż półroczna kampania zrealizowana wspólnie z WFOSIGW w Katowicach zakończyła się w końcu października, filmy i materiały powstałe w jej trakcie wiele szkół wykorzystuje wciąż do prowadzenia lekcji o wodzie nie tylko z biologii lub przyrody ale i… z geografii, chemii, historii oraz techniki. Obejrzeć, a także pobrać te filmy można na specjalnie dedykowanym kampanii portalu http://300h2o.pl/category/edukacja/uczniowie/ . oraz na kanale YouTube GPW.

Festiwal najlepszych krótkometrażowych filmów edukacyjnych zorganizowano już po raz ósmy. W tym roku do rywalizacji w 6 kategoriach rywalizowali autorzy 62 obrazów. Jury, w skład którego weszli wybitni reżyserzy dokumentaliści, scenarzyści oraz animatorzy działań edukacyjnych, wybrało najlepsze dzieła, które realizowały hasło festiwalu -„uczyć bawiąc”. Festiwal organizuje cyklicznie Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Fundacja Innowacji Społeczno – Kulturalnych przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.