Gigantyczna superciekawa lekcja o wodzie zrobiła furorę

Ponad tysiąc uczniów z województwa śląskiego wzięło udział w największej w Polsce lekcji o wodzie, która zorganizowana została przez GPW w ramach targów Hydro Silesia w Sosnowcu.

Chętnych do udziału w tej wyjątkowej lekcji o wodzie było kilkakrotnie więcej niż mogło pomieścić się na specjalnie utworzonej 700- metrowej wyspie edukacyjnej. Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe zorganizowało ją na terenie targów EXPO wspólnie ze swymi strategicznymi partnerami – wodociągami: katowickimi, sosnowieckimi i dąbrowskimi.

Najważniejszym elementem wyspy był labirynt wiedzy pozwalający w arcyciekawy sposób poznać drogę jaką pokonuje woda pobrana z rzeki lub jeziora aby stać się mogła zdatną do picia. Podążając wyznaczoną ścieżką zobaczyć można było olbrzymie akwarium z żywymi drapieżnymi rybami z Jeziora Goczałkowickiego, o których mówi się, że są pierwszymi czyścicielami wody. Ciekawie wyglądała kolumna filtracyjna demonstrująca proces filtrowania brudnej wody za pomocą piasku i węgla aktywnego. Warto było także zapoznać się z wyposażeniem i możliwościami laboratorium badania wody w Sosnowcu zobaczyć jak przebiega proces oczyszczania ścieków, a nawet na specjalnej makiecie samodzielnie zbudować oczyszczalnię. Uczestnicy lekcji, mianowani wodnymi bohaterami, zobowiązywali się zdobytą wiedzę przekazać innym, a na dowód tego używając haseł i akcesoriów kojarzonych z wodą i jej ochroną mogli w foto-budce zrobili sobie zabawne zdjęcie.

W salce zaaranżowanej na prawdziwe kino uczestnicy lekcji oglądali specjalnie dla nich zrealizowane filmy o wodnym śląskim skarbie po to, by -po krótkim quizie na jego temat -wygrać pamiątkowe gadżety oczywiście kojarzone z wodą. Duże wrażenie na wszystkich robiły eksperymenty pokazujące tajemnice i możliwości jakie posiada woda oraz zabawy uczące wykorzystywania i szanowania wody. Przy wszystkim było dużo zabawy, konkursów z nagrodami ,śmiechu oraz poczucia, że czas spędzony na tej lekcji o wodzie na pewno zostanie długo w pamięci uczniów i towarzyszących im nauczycieli.

Przedłużeniem atrakcji była jednodniowa gazeta opisująca to co najważniejsze i najciekawsze można było zobaczyć na targach wodnych. Już podczas ich trwania mówiono, że to świetne pomoce naukowe dla nauczycieli i rodziców zainspirowanych tym, co zobaczyli podczas tej niecodziennej lekcji. Gazeta w wersji elektronicznej – do pobrania.


Targi Hydro Silesia były też okazją do wręczenia nagród laureatom konkursu finalizującego kilkumiesięczną kampanię edukacyjną pn. „300 H20 lubię to!” zorganizowaną przez GPW i WFOŚiGW w Katowicach.

W konkursie nagrody otrzymali:
W kategorii I – szkoły, które najaktywniej uczestniczyły w realizacji kampanii :

1.Szkoła Podstawowa nr 13 z Piekar Śląskich
2.Szkoła Podstawowa nr 11 z Katowic
3.Zespół Szkół Katolickich nr 1 z Katowic
4.Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 z Mysłowic

W kategorii II- dla aktywnych uczestników akcji edukacyjnej oraz autorów najciekawszych prac opisanych w Ekoporadniku :

1. Wojciech Doniec – Sp. 12 Mysłowice
2. Zuzanna Janecka - II LO z Katowic

Wyróżnienia specjalne :

1. Dominik Książyk- II LO Katowice
2. Karol Kania- 92 Przedszkole Katowice
3. Julia Lentowicz- Sp. 13 Piekary Śląskie
4. Jan Malchar- Sp13 Piekary Śląskie
5. Zofia Kaczmarczyk- Sp. 11
6. Patryk Grabowski- II LO Katowice
7. Monika Skibińska- Zespół Szkół Katolickich nr 1 z Katowic

Wyróżniono też:

1. Wiktorię Wylężek- Sp. 13 Piekary Śląskie
2. Ewę Pyzanowicz- Sp. 11 Katowice
3. Emilię Szewczyk- Sp11 Katowice
4. Macieja Jaskota- ZSP 4 Mysłowice
5. Laurę Gajowską- Sp. 13 Piekary Śląskie
6. Natalię Wijas – II LO Katowice